Top deserty

cheese cake

Pojďme se podívat na ty nejpopulárnější, nejzajímavější nebo nejstarší druhy desertů. Budu se snažit vyčíst a popsat ty deserty které jsou hodné gastronomickému a restauračnímu pohledu. Nic méně když se nad tím zamýšlím tak mezy top deserty tedy sladkosti budou patřit i ty ze supermarketů. Ale ty tatranky levné pudinky po mně nechtejte.

Sladkosti, jsou kuchařskou kategorii, která je nejhledanější na internetu. Proč? Opravdu nevím, snad proto, že mnoho z nich jsou opravdu jednoduché a svojí přípravou nepotřebují kuchařskou zkušenost, ale jen přesné dodržení gramáží a postupů. Anebo proto, že sladkosti jsou drogou?

Pojďme se podívat, které z nich jsou ty nej. A to pohledem současného Čecha.

Začneme tiramisu, které vládlo všem restauracím v Čechách od roku 1995 do současnosti. Desert, jenž potřebuje jen originální suroviny a schopnost uvařit kvalitní kávu. http://www.profirecepty.cz/recept/75-tiramisu/. Desert je relativně jeden z nejmladších, protože se začal šířit až po roce 1980 a dobyl velmi rychle opravdu celou planetu. Kdy a kde jsou jeho počátky, se vedou spory. Každopádně vznikl, až po druhé světové válce. Jako mnoho desertů má spousty variací a říci co je originál skoro nejde. Logikou si vždy říkám, že nejblíže originálu je varianta o nejmenším počtu ingrediencí. Tedy mascarpone, piškoty saviardi, cukr a káva. Vše ostatní považuji za postupné zdokonalování. Jako jsou, třené žloutky s cukrem, alkohol ať Marsala, Brandy, Irish Cream nebo Amareto, smetana, kakao atd.

Dalším relativně moderním desertem je Cheesecake. http://www.profirecepty.cz/recept/31-cheesecake/Tvarohový koláč je sladký pokrm sestávající ze dvou nebo více vrstev. Hlavní, nebo nejtlustší vrstva, se skládá ze směsi měkkých, čerstvých tvarohových termizovaných sýrů, vejce a cukru, spodní vrstva vyrobena z drcených sušenek, nebo piskotu. To vše může být upečené nebo nepečené. Tvarohový koláč je slazený a doplněn ovocem, šlehačkou, ořechy, ovocnými omáčky, nebo čokosirupem. První, tvarohový koláč je starší než náš letopočet a každý stát má svojí podobu. V roce 1928 v USA byl uveden na trh sýr Philadelphia a ten je použit dodnes u známého amerického dortu cheesecake. 

Palačinky je evropský pokrm, který má sladkou, ale i slanou podobu. V moderním pojetí se snažíme je provádět francouzskou formou Crěpe. http://www.profirecepty.cz/recept/613-palacinky/. Název pokrmu sleduje stopy v několika jazycích střední a jihovýchodní Evropy. V rakousko-bavorské němčině je slovo Palatschinke převzato z českého slova palačinka, to pochází zase z Maďarského palacsinta. Palacsinta pochází z Rumunuského plăcintă (zákusek, koláč), který pochází z latinského slova placenta (kde znamenalo nejen plodové lůžko, ale i plochý koláč), což je slovo řeckého původu. Palačinka je také jméno ve většině dalších slovanských jazyků (ukrajinština, slovenština - palacinka, slovinština, bosenština, bulharština, makedonština, chorvatština, srbština). V polštině se toto jídlo nazývá naleśnik, v rumunštině clătită.

Sacher dort neboli Sacher, je originální druh čokoládového dortu s meruňkovou marmeládou. 

Tuto čokoládovou směs s čokoládou vytvořil v roce 1832 šestnáctiletý Franz Sachre ve druhém učňovském ročníku na dvoře knížete Meternicha. Metternich dal příkaz šéfkuchaři, aby připravil nějakou specialitu pro výjimečné hosty. Šéfkuchař byl právě nemocný, a tak se rozkaz dostal až k Franzovi Sacherovi a ten si vymyslel tento dort. Až jeho syn vylepšil tuto znamenitou pochoutku čokoládovou polevou a meruňkovou marmeládou, během svých učňovských let u císařského a královského dvorního cukráře Demela. Od té doby je Sacher jednou z nejznámějších kulinářských specialit Vídně. V roce 1876 pan Sacher také založil restauraci a Hotel Sacher.

Název Originální Sacherův dort (Original Sacher-Torte) byl registrován vídeňským hotelem Sacher jako firemní označení, receptura dortu je držena v tajnosti.

Jablečný závin neboli štrúdl, německy Apfelstrudel,  pochází z Rakouska , ale oblibu má  i v jiných zemích včetně Čech.Jablkový závin, jablkový koláč a podobné jablkové ňamky, ty budou vždy mezy top deserty. Když zůstanu u závynu http://www.profirecepty.cz/recept/366-jablkovy-zavin/  tak svou jednoduchostí minimem surovyn a pracností si zaslouží podle mne první místo.

Zmrzliny a variace pohárů s ní. 

Sníh a led ochucený medem nebo ovocnou šťávou znali už ve starém Řecku. O tom, jak vznikla první skutečná zmrzlina, existuje více verzí. Mongolové připravovali různé ochucené nápoje (kozího, velbloudího a jačího mléka). Tyto nápoje ale díky chladnému horskému klimatu často zmrzly. Recepty na takto vyrobenou zmrzlinu měl ve třináctém století přivézt do Evropy cestovatel Marco Polo. Podle jiné verze zase první zmrzlina vznikla díky Číňanům, od nich recept přebrali Arabové a Peršané. Od Arabů se naučili dělat zmrzlinu Italové a její výrobu rozšířili dále po Evropě (Arabské slovo scherbet znamená sladký sníh, z toho vzniklo italské slovo sorbetto, tedy sorbet). Na počátku se zmrzlina podávala jen v nejvyšších společenských kruzích.

Ve střední Evropě se zmrzlina stala oblíbená v první polovině 18. století. Vyráběla se ze žloutků šlehaných s cukrem a smetany. Do této hmoty se přidávaly různé přídavky jako ovoce, vanilka a kakao. V roce 1903 byl patentován zmrzlinový kornout a v roce 1921 byla vyrobena první zmrzlina s dřívkem. Roku 1936 byl estrojen plně automatický rotační stroj, který zmrzlinu na špejli vyráběl. V pražském Laktosu se zmrzlina začala vyrábět v roce 1949. Postupně začaly vyrábět zmrzlinu i další mlékárny.

Koláč je nejen velmy široký pojem, ale hlavně velmi oblíbený desert. A pro čecha vděčný předmět diskuze. Drobénkový, makový nebo tvarohový atd. Malý či velký s kynutého těsta nebo ne ? Prostě koláč ač tak oblíbený tak jen málo restaurací ho má v nabídce. 

Buchty- Buchta  je desert, který má velkou tradici a oblibu  připravuje se pečením  z různých druhů těsta a přísad. Původ buchet jsou Čechy, ale hrají významnou roli v celé střední Evropě. Buchta je druh pečiva, kdy je uvnitř těsta náplňen, tady náplň je obalena těstem ze všech stran - na rozdíl od koláče, kdy je náplň navrchu těsta, a na rozdíl od bublaniny, kdy je náplň (většinou drobné ovoce nebo jeho kousky) volně (pravidelně či nikoli) rozptýlena ve hmotě těsta. Buchty se "vyrábějí" každá zvlášť a v syrovém stavu se vkládají do pečící formy (pekáče) tak, aby při dokynutí a při pečení vytvořily nepevný spoj a bylo možné je před podáváním znovu od sebe .Dělají se různé druhy buchet: domácí, hrnková, tvarohová, čokoládová pudinková, maková a různé ovocné nebo zeleninové. V Německu se jim říká buchteln, v Bavorsku rohrnudeln, na Slovinsku buhteljni, v Srbsku buhtle, v Maďarsku bukta a v Chorvatsku buhtle.

 

 

 či velký

 

autor: Miroslav Černohorský

Nový komentář - před komentováním se musíte přihlásit

Hledání receptů:

Spustili  jsme provoz nového portálu plného gastronomie.

Poznejte nový svět, který vás provede světem i profesionální kuchyně. 

Využijte nepřeberné množství variant jak najít inspiraci na cokoliv v gastronomii.

Můžete si převést Vaši domácí kuchařku ze zamaštěných papírků do elektronické podoby - a později jí využívat např. z tabletu ve Vaší kuchyni.

A můžete se do toho pustit ihned. Stačí se jen přihlásit. Zjistíte jak je to jednoduché!

Založením si profilu jako profesionál, získáte unikátní stránku na portálu profikuchari.cz/jmeno.prijmeni  s dokonalým formulářem na prezentační životopis i s vašimi jídly, s možností svého blogu a pod.

Budeme vděčni za jakékoliv postřehy.

Vaše redakce!

Přihlášení
Registrovat se
TOP recepty
Plněné paprikové lusky na rajské omáčce hlavní chod, restování pro základ, dušení Plněné paprikové lusky na rajské omáčce
Cheesecake dezerty, rychlé, pečení Cheesecake
Toskánská pizza Siena hlavní chod, dietní, rychlé, pečení Toskánská pizza Siena