Těsto na pizzu

Těsto na pizzu Těsto na pizzu Těsto na pizzu

Recept na těsto pro pizzu.

Seznam surovin

zobrazit množství pro porcí
Mouka pšeničná hladká, 0,133 kg 1,81 Food and frends
Voda pitná standard, 0,073 l 0,10
Olivový olej sansa, 0,007 l 0,54 Lesa s.r.o.
Droždí sušené, 0,002 kg 1,16
Cukr krupice, 0,002 kg 0,04
Sůl standard 0,003 kg 0,02 Fany gastroservis
přidat zaškrtnuté na nákupní seznam celkem 3,66 Kalorie v 1 porci: 552 cal

Postup přípravy

Když budeme dělat těsto z čerstvého droždí (cca 1/4 kostky), tak si uděláme kvásek z vlažné vody, trochou mouky a cukru.

Když použijeme sušené droždí, tak smícháme s moukou, dáme do hnětače a přidáme všechny suroviny, olivový olej na závěr hnětení.

Vláčné a nelepivé těsto necháme 20 minut odpočinout. A můžeme ho buď vytáhnout rukama jako pizzař, nebo trochu vyválet a potom vmačkat do formy na pizzu.

Přesto asi nebudeme hnětat tři porce, potom se poměr vody může měnit. Pizzař má těsto v oku a tuhost těsta prostě pozná.

Pro poznání jeho správného nakynutí, ostrým nožem odřízněte kus těsta a jeho pórovitá struktura napoví.

Při dělání více porcí si těsto nabochánkujeme, nenecháme ho 20 minut odpočinout, ale rovnou si ho nagramážujeme. Bochánky se snažme dělat tak, že okraje těsta stále přetahujeme do spodního středu. To vše tak, aby bochánek neměl prasklinky a spáry. Prostě co nejhladší povrch.

Takto připravené porce těsta narovnáme na plech a přikryjeme.

Necháme 20 minut už jen minimálně kynout. Takto připravené můžeme i uskladnit v lednici na celý den. Před pečením pizzy ho musíme 20 minut předem vyndat. Tento proces odpočívání těsta je důležitý a opravdu je lepší udělat toto ráno a večer péct.

Ten kdo bude péct doma, tedy v troubě má dvě varianty, jak jsem již napsal. Na plech nebo do formy na pizzu. A válet, nebo se učit jako správný pizzař ručně vytahat.

Než vložím video aspoň stručný popis.

Bochánek posypeme moukou. Položíme na pomoučněnou pracovní plochu. Lehce středem dlaně zmáčkneme střed těsta. Potom vezmeme již placatější tvar bochánku do ruky a vymačkáváme okraje tak, aby se vytvořil cca 1 cm okraj kolem celého bochánku. Znovu položíme na plochu a prsty vnitřní obvod těsta tlačíme a zároveň roztahujeme. To vše tak, aby se nám tam vešli obě ruce a mohli působit na těsto celou plochou ruky.

Grif, který nám umožní si těsto zvednout a prohodit získáme tak po 20 porcích pod dohledem člověka, který to umí. Takže doma trochu déle. Tenkost těsta je asi jeden milimetr, okraje tak 5-7 mm.

A jdeme péct. Když to opravdu dělám doma, tak nemám ani lopatu na pizzu. Pro upečení křupavé pizzy, potřebujeme syrovou pizzu dát na horký povrch. Takže vezmu silný plech, dám rozpálit troubu na maximum i 300°C a až je ten plech na těchto stupních, vyndám ho. Položím na něj vytažené těsto položené na pečícím papíru s již připravenými ingrediencemi (sugo z loupaných rajčat, mozzarella, bazalka, atd.). Dám co nejrychleji zpět do trouby. Pizza je hotová, když má své charakteristické tygrování okraje. Vyndáme, okraje potřeme olivovým olejem a porcujeme.

Jednodušší provedení

Vyválet a dát do formy na pizzu. Pizza, ale nebude ze spodu tak dobře upečená, anebo bude pečená pomalu a to také není dobře.

Možnosti inovace

Receptur na těsto je více a každý si ho trochu šperkuje, znám Chorvaty, kteří si přidávají minerálku nebo jinak perlivou vodu. Někdo nechá nakynout celé těsto, pak ho porcuje na bochánky a ty nechá znovu trochu kynout. Ale taky když se pospíchá, tak se těsto udělá za 5 minut (dá se více droždí a teplé vody), za dalších 10 minut se už jedou placky. Ale to nedoporučuji. Všechno má svůj čas.

Rada

Koupit si domácí mini pec na pizzu.

Doplňující informace

Doporučené nápoje: Nápoj není potřebný Doporučené přílohy: Bez doporučené přílohy Dietní jídlo: ne Kalorie v jedné porci: 552 cal Jednoduché jídlo: ano Způsob úpravy: Příprava (5min), Kynutí těsta (20min), Pečení (8min) Doba vaření 10 porcí: 33min

Videa

Zařazení receptu

Statistiky

  • Datum vložení: 03.06.2013
  • Recept zobrazen: 64443x

Komentáře - před komentováním se musíte přihlásit

Paráda - hned na první pokus je pizza skoro jako z pizzerie!
Přidal jsem fotku mouky co jsem si objednal od italského dodavatele, ale pochybuji že tuhle mouku kupuje více jak 1% podniků v čechách
Přidal jsem fotku mouky co jsem si objednal od italského dodavatele, ale pochybuji že tuhle mouku kupuje více jak 1% podniků v čechách
Chtěla bych se Vás zeptat jestli byste byl tak hodný a mohl nám poradit s přípravou těsta na pizzu. Receptů jsem již zkoušela několik a máme vybrané těsto, které je chuťově výborné, ale náš problém nastává v procesu kynutí, kdy dávám bochánky do lednice a nechávám kynout 12h. Druhý den jsou bochánky strašně nakynuté, mají nezachovaný čtvercový tvar a vypadají spíše jako buchty, špatně se s nimi manipuluje a pizza je čtvercového tvaru. Na 1kg mouky dávám 10g droždí. Chtěla bych se zeptat jak to dokáží dělat v pizzeriích, že bochánky kynou v lednici přes noc a druhý den jsou krásně malé a kulaté.
V pizzeriích se těsto připravuje každé ráno, večer se dělá když dochází to ráno připravené. V lednici těsto už kynout nemá, tam jen odpočívá a pojí se. Těsto kyne tak jak je popsáno v receptu, tedy po dohnětení ho můžeme nechat 15-20 minut kynout, pak nabochánkujeme a opět necháme kynout cca 10 minut. Poté dáváme do lednice pod folií a tím právě zabraňujeme aby dál nekynulo. Když se vám toto přesto děje tak je to nejspíše tím, že máte mnoho droždí, nebo dáváte více vody, také když je voda teplejší tak je proces kynutí také větší. Stejně tak záleží na teplotě prostředí ve kterém necháváte těsto kynout. Další možnou příčinou může být doba hnětení. I v pizzeriích se však stane, že pizzař udělá těsto řidší a v lednici nebo po vyndání zní se po pár minutách bochánky rozjedou a udělají čtverce. Šikovný pizzař udělá i v takovém případě kulatou pizzu. Ono udělat každý den ráno stejně kvalitní těsto je um a i proto těch pizzerií kde mají pořád výbornou pizzu zas moc není. Doufám, že rada pomohla i když byla asi moc univerzální. Tak pak napište jak jste to zvládli.
Dobrý den, moc děkuji za radu. . . . univerzální trošku byla, ale pár věcí mi to vysvětlilo:)) Těsta mi už tolik nekynou jako jsem Vám posílala na té fotografii. . . ani nevím čím to bylo, protože používám pořád stejný recept a teď je to už v pořádku. . . nejspíš špatnou lednicí, moc nám nechladila ( už máme jinačí :D) Udělat každý den stejné těsto je opravdový um, to jste měl pravdu. . . Používám pořád stejné poměry všeho a každý den je trošku jinačí. . . Zatím to nějak zvládáme a lidé si to chválí. . . :))Možná dělám někde ještě chyby a pro jistotu se chci ujistit. . . . proto si sháním pizza kurz. . . Chtěla bych se naučit i jak správně vytočit pizzu a různé inovace náplní :))
Zkoušel jsem pizzu podle uvedeného recepru. Připravoval jsem těsto z žitné mouky, ale bez úspěchu. Žitná mouka nemá tolik lepku aby bylo možné vykynutí těsta. Také se s ním téměř nic nedělo. Není v tom výpisu chyba ? Z pšeničné to jde bez problému. Nebo se mají míchat v poměru ?
Určitě je správně pšeničná, žitná bylo špatně už jsme opravili. Omlouváme se. :(
Pro Kristýna 171: myslím, že po zhlédnutí videa u receptu se vám budou placky dělat lépe. https://www.youtube.com/watch?v=_H3Rf-pe9rI
Vydrží toto těsto v lednici i déle ( 24h ) nebo jen od rána do večera? Děkuji
Jako každé kynuté těsto má i toto svůj proces který lze urychlit nebo prodloužit teplotou. Tedy v lednici a záleží jakou má teplotu ten proces zpomaluji, ale i zde jsou limity a ten je cca 24 hodin. Potom se mění samotná mouka atd.
Děkuji, těsto se krásně povedlo. Ještě jen, při vytahování "pizza kolečka" vznikaly po okrajích vzduchové bubliny, dá se tomuto nějak předejít?
Bubliny vznikají nerovnoměrností prohnětení těsta, tedy déle. Ale i tak se někde udělají a je to známka ruční práce, na rozdíl od těch prefabrikovaných.
Děkuji za odpověďi, ještě prosím jeden dotaz, jaká je správná teplota lednice pro uchování těsta?
Dobrý den, ještě se zeptám, někdy se mi neupečená, syrová pizza přilepí na lopatu, když ji vkládám do pece, lopatu mám hliníkovou. Čím by to mohlo být, jak tomu předejít?
Teplota lednice 5-6 Celsia a s lopatou zacházet tak aby byla čistá suchá, neohnutá a pizza pod sypaná moukou. Někdy ji také můžeš udělat moc slabou a při dávání ingrediencí na ni, se lehce natrhne a pak lopatou ji dotrhneš.
Díky moc za cenné info.
Ahoj, jeden takový postřeh. Někdy při pečení se mi okraje pizzy krásně vyfouknou-nabydou, jindy zase poskočí jen trochu, čím to může být? Díky
Dobrý den, ahoj mám prosbu: pizzu peču třetím měsícem a v posledním týdnu se mi začala zespodu připalovat/propalovat, viz. foto. Nemohu za "boha" přijít na důvod. Teplotu v peci mám stále stejnou, nahoře 320stC. dole 280st. C. Budu moc rád za každou radu či info k vyřešení tohoto problému. Zkoušel jsem mírně upravovat teplotu v peci, ale nikam to nevedlo. Těsto dělám již delší dobu stejné, tak nevím. Moc děkuji, Milan
Ahoj Milane Podle fotky v e-mailu ti na spodku pizzi černaji hlavně na kynuté bublinky, které při ručním vytahování těsta nevznikají v takové míře, nevím zda vytahuješ těsto válečkem nebo ručně. Každopádně množství těchto bublinek závisí na tipů droždí i mouky a kvalitě hnětení těsta. I u té teploty bych upravil nižší ale i to záleží kolik a jak rychle se ti v peci pizzi točí. Jelikož ty potom ochlazují dno pece. A naopak když máš horní teplotu 320' C a dlouho žádnou pizzu ne děláš tak ten vršek ohřeje dolních 280' na 300 i víc a potom se ti muže připalovat.
Ahoj Mirku, moooc děkuji za rady. Mouku používám "00" zn. Divella, kvasnice sušené VIVA, to myslím je v pořádku. Trochu upravím teplotu v peci, dle rady, snížím pár stupňů. Těsto od zítřka budu hnětat už ve stroji, takže by to prohnětení taky mohlo být OK. Těsto se snažím tahat ručně a dolaďuji válečkem, ale to je jen otázka cviku, kdy to bude 100% ručně. Délka hnětení těsta stačí zhruba 25 minut? Ještě jednou děkuji a přeji hodně pracovních úspěchů. Milan
Nemáš zač a hodně spokojených jazýčku přeji.
Ahoj Mirku, zdravím z Kopřivnice. Těsto mám výborné, alespoň to všichni říkají, mám ale jeden malý problém. Stále mám v těstě mnoho vzduchových bublinek, hnětu v klasickém spirálovém hnětači cca 30min. Mouka italská, kvasnice sušené VIVA, tak nevím. Poradíš co bych ještě měl vylepšit? Díky Milan
Zdravím do Kopřivnice ;) nevím co je to hodně bublinek ony tam mají být a samozřejmě že jen do nějakých limitů ve velikosti a četnosti. Jestli jsi pročetl všechny komentáře tak myslím, že na to odpověď najdeš ;) držím palce a když tak pošli foto
Ještě k době hnětení těsta ten čas 20 minut myslím dost dlouhý rozhodně ne delší. Těsto pro každý recept má svůj doporučený čas na hnětení a i zde je špatně krátce a dlouze ale vliv má i rychlost hnětení jsou těsta třeba na francouzské bagety která mají několik času a rychlosti hnětení.
Hledání receptů:

Spustili  jsme provoz nového portálu plného gastronomie.

Poznejte nový svět, který vás provede světem i profesionální kuchyně. 

Využijte nepřeberné množství variant jak najít inspiraci na cokoliv v gastronomii.

Můžete si převést Vaši domácí kuchařku ze zamaštěných papírků do elektronické podoby - a později jí využívat např. z tabletu ve Vaší kuchyni.

A můžete se do toho pustit ihned. Stačí se jen přihlásit. Zjistíte jak je to jednoduché!

Založením si profilu jako profesionál, získáte unikátní stránku na portálu profikuchari.cz/jmeno.prijmeni  s dokonalým formulářem na prezentační životopis i s vašimi jídly, s možností svého blogu a pod.

Budeme vděčni za jakékoliv postřehy.

Vaše redakce!

Přihlášení
Registrovat se
TOP recepty
Baby kuřátko plněné parmskou šunkou hlavní chod, dietní, pečení, restování pro základ, vaření Baby kuřátko plněné parmskou šunkou
Vánoční rybí polévka z kapra polévka, dietní, rychlé, restování, vaření Vánoční rybí polévka z kapra